Policistka (28) se zastřelila. Šéf se chlubil jejími intimními akty. A trest? Srážka z platu

PRAHA – Mladá policistka pražské hospodářské kriminálky ukončila život přímo na pracovišti. S prostřelenou hlavou našli kolegové teprve osmadvacetiletou ženu v kanceláři. V dopise na rozloučenou vylíčila, že ji k zoufalému činu dohnal nadřízený – padesátník, co zřejmě chytil druhou mízu.

Než si vzala život, udržovala s šéfem intimní vztah. Policejní inspekce v posledních měsících a týdnech rozkrývala, nedopustil-li se důstojník poměrem s podřízenou sexuálního nátlaku. V práci ji prý začal trápit poté, co s ním chtěla vztah ukončit.

Ačkoliv od její smrti uplynul už nějaký čas, inspekce přijala trestní oznámení až loni v říjnu – oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu sexuální nátlak ze strany zástupce vedoucího 7. oddělení hospodářské kriminality SKPV Krajského ředitelství hlavního města Prahy mjr. Petra B. vůči podřízené Martině O.

„Věcí se v současné době zabýváme. Prošetřujeme ji,“ potvrdilo ještě nedávno tiskové oddělení policejní inspekce.

Rozvod nadřízený odmítl

Poté, co došlo k navázání intimního vztahu mezi Martinou O. a Petrem B., začala policistka na ženatého nadřízeného naléhat, aby se rozvedl. Když to odmítl, rozhodla se vztah ukončit.

„Martina O. sepsala žádost o propuštění ze služebního poměru. Odůvodnila ji přetrvávajícími potížemi ve vztahu se zástupcem vedoucího oddělení Petrem B., které spočívaly například v nevhodných osobních poznámkách,“ píše se v oznámení.

Z dopisu na rozloučenou, jejž po své smrti zanechala 19. května 2010 ve své kanceláři, je zjevná neřešená situace na pracovišti. Svědecké výpovědi pak dokazují, že i po smrti Martiny O. uchovával její šéf a milenec intimní akty zemřelé, které ukazoval ostatním policistům 7. oddělení.

Díra po kulce? Nezamazali ji

„Jediné, co mi teď zbylo, je strašný pocit ponížení, zneuctění a prohry. Jsem obyčejné kolo, které tenhle zamindrákovaný kolos rozdrtil. Jemu i práci jsem dala i sebe a nezbylo už nic víc. Doufám, že jste spokojení, že jste ublížili někomu, kdo se nemohl bránit a kdo s naivitou dal, co mohl,“ napsala do dopisu; její poslední svědectví o životě u policie.

Jediné, co mi teď zbylo, je strašný pocit ponížení, zneuctění a prohry. 

Martina O.

Policistka sáhla po zbrani 19. května 2010, kdy ji objevili kolegové mrtvou. Předtím museli vyrazit dveře kanceláře. Podle osobního svědectví, které ppmagazín.com získal od její kolegyně, nebyla díra po kulce ve zdi kanceláře po několik týdnů zamazána. „Když do její kanceláře posadili novou kriminalistku, působilo to depresivně,“ uvedla žena.

Weiss: Šlo o obtěžování

Ze znaleckého posudku vypracovaného znalcem z oboru klinické psychologie a sexuologie profesorem Petrem Weissem z 5. prosince 2014 bylo zjištěno, že „chování Petra B. ze sexuologického hlediska plně odpovídá charakteristice sexuálního obtěžování, neboť došlo ke zneužití asymetrické pozice k sexuálnímu uspokojení nadřízeného“.

Matka Martiny O. je přesvědčena, že za dceřinu smrt může sexuální šikana ze strany jejího nadřízeného – a od Krajského ředitelství policie v Praze proto chtěla odškodné ve výši tři milióny korun. Městský soud v Praze sice její žalobu zamítl, ale policii podrobil zdrcující kritice. „Je nepochybné, že k sexuálnímu obtěžování docházelo. Ale nebyla prokázána souvislost se sebevraždou, aby mohla být policii kladena za vinu,“ uvedl soudce Tomáš Novosad.

Na snímku Petr. B. (vyfotil Marek  Pokorný/ Aktuálně.cz).

Náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal uznal Petra B. vinným ze spáchání kázeňského přestupku, protože v době od července 2009 do května 2010 udržoval poměr s kapitánkou Martinou O., která byla jeho podřízená.

„Tím porušil povinnost dodržovat služební kázeň. Petrovi B. byl uložen trest snížením základního tarifu o 5 procent na dobu dvou měsíců,“ vysvětlil Smékal.

Odměny bral dál

Jenže z interních materiálů, které má ppmagazín.com k dispozici, vyplývá, že nejen v roce 2010, kdy mu byla prokázána vina a uložen kázeňský postih, ale i v následujících letech pobíral Petr B. nemalé odměny: v roce 2010 26 500 korun, v roce 2014 už téměř 50 tisíc korun, loni 15 tisíc.

Dokument GIBS

reakce na trestní oznámení 

Jeho osobní příplatek činí 7 090 korun a příplatek za vedení má ve výši 1 500 korun. V kontextu s tragickou událostí, na které měl mít svým jednáním podíl, lze považovat výčet finančních benefitů za minimálně zarážející.

Po smrti policistky začala inspekce důstojníka prověřovat kvůli podezření z účasti na sebevraždě, za což by mu hrozil pobyt za mřížemi. Avšak aktuálně případ uzavřela s tím, že Petr B. byl již potrestán srážkou z platu. A že ho nelze trestat dvakrát.

„A tak jediné, co z tohoto případu zbylo, je ta špatně opravená díra po kulce ve zdi,“ uzavřela kolegyně policistky – ženy, co zemřela tak mladá.

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

1 komentář

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN