Vavera požaduje po policejní akademii milión, tvrdí akademici. Vyhrál soud o odebrání titulu kvůli plagiátu

V roce 2014 šlo o „superskandál“. A proč zrovna „super“? Jelikož policejní akademie zrušila dva vysokoškolské tituly Františku Vaverovi, o kterém se ve vší vážnosti hovořilo jako o adeptovi na „superúředníka“. Teď se situace obrátila: Vavera uspěl s žalobou. Po akademii požaduje odškodnění ve výši jednoho miliónu korun. Uvádějí to akademici v podnětu zaslaném ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD).

Nejprve krátká rekapitulace: Je říjen 2014 a sdělovací prostředky chrlí jednu zprávu za druhou, že policejní akademie zajistila plagiát v podobě Vaverovy diplomní práce. Tento exnáměstek Radka Johna (svého času šéfa vnitra za VV) ovšem nadále zastává v rezortu vysoký post. Zjištění mu vaz nezlomí. O dva měsíce později už ano: Vavera rezignuje na funkci ředitele kabinetu lidovecké náměstkyně Moniky Pálkové. Odstupuje v týž den, kdy média upozorní, že pravděpodobně přijde kvůli plagiátorství o další vysokoškolský titul; tentokrát jde o Ph.D.

Magisterský titul získal Vavera po obhájení diplomky roku 2004. Podle zjištění akademie je práce prakticky totožná s publikací Dějiny československé kriminalistiky slovem i obrazem (do roku 1939), jež vyšla v roce 2003 jako dílo pěti autorů včetně Vavery. Ten se při řízení o odebrání diplomu hájil, že jeho diplomní práce vznikala ve stejné době jako kniha. V usnesení o odebrání titulu je uvedeno, že ve shodě obou textů neviděl problém; tvrdil mj., že selhaly kontrolní mechanismy školy.

Po odchodu z vnitra se o Vaverovy chvíli nemluví. Ale o rok později se už píše, že je nejspíš naklonovaný, neboť třebaže mu policejní akademie odebrala závisle na plagiátorství magisterský i doktorský titul, vede katedru trestního práva na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni, vedle toho působí jako šéf důležitého odboru u hasičů a další úvazky má na soukromých vysokých školách.

„Pan Vavera významně poškodil pověst školy kvůli plagiátu nejhrubšího zrna,“ komentuje to rektor policejní akademie Josef Salač. Jenže Vavera se obrátí na soud s žalobou proti rozhodnutí Policejní akademie. A na podzim letošního roku uspěje.

Soud plagiát nezkoumal

„Rozhodnutí Policejní akademie se zrušuje a věc se vrací žalované k dalšímu řízení,“ uvedl nedávno předseda senátu Martin Kříž.

Soud se však nezabýval, je-li Vaverova práce plagiátem, či nikoli. Samotné rozhodnutí by to totiž vůbec neovlivnilo: soudce Kříž dal za pravdu Vaverovi v tom, že v době, kdy mu univerzita titul odebrala, zákon o vysokých školách neobsahoval ustanovení, podle kterého by titul zrušit mohla.

Na akademii je ‚JUDrů‘ víc jak v Praze pudlů a nedokážou si ani pohlídat zákon.

„Na akademii je ‚JUDrů‘ víc jak v Praze pudlů a nedokážou si ani pohlídat zákon,“ rozčiluje se jeden z akademiků, jenž si nepřál zveřejnit jméno.

V dopisu, který aktuálně zaslali jeho kolegové ministru vnitra Hamáčkovi a který kritizuje poměry na policejní akademii (žádají, aby ministr zjednal pořádek), stojí: „Policejní akademie České republiky prohrála spor s doc. JUDr. Františkem Vaverou, Ph.D., LLM. Docent Vavera nyní požaduje odškodnění ve výši cca jednoho miliónu korun.“ Ministra na to dle písemnosti upozorňuje mimo jiné docent Štěpán Kalomár, donedávna děkan tamní Fakulty bezpečnostního managementu.

⇣ Seznam článků k tématu policejní akademie:

Policejní akademie: Kriminálka zahájila úkony v trestním řízení i kvůli Hulinskému

⇣ Seznam článků k tématu policejní akademie:
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN