Pouhé náhody? Přehled sporných bodů v kauze Čapí hnízdo

Aniž bychom zpochybňovali, že v případě farmy Čapí hnízdo mohlo dojít k dotačnímu podvodu (je úkolem policie to vyšetřit), pokusme se opět oprostit od emocí a zaměřit pozornost na fakta. Jaké panují v případu nejasnosti? Je to celkem prosté a může jít o náhody.

Úvodem: 24. listopadu 2015 propuká aféra Čapí hnízdo. Celá záležitost byla dlouhodobě známá z článku v časopisu Respekt, zveřejněném 19. října 2013, tedy těsně před volbami konanými od 25. října 2013.

Věc Čapí hnízdo byla šetřena jako zvlášť závazný zločin dotačního podvodu s trestní sazbou 5 až 10 let odnětí svobody a zvlášť závažný zločin Poškození zájmů Evropské unie se stejnou sazbou. Soud může vzhledem k okolnostem spáchaného trestného činu a poměrům pachatele uložit trest propadnutí majetku. Výše trestní sazby v kauze Čapí hnízdo je pak zásadní nejen pro možnost nasazení odposlechů, ale zejména pro to, že v případě uznání viny nelze uložit podmíněný trest.

Obviněných v kauze Čapí hnízdo mohlo být podle ČRo více. Policie totiž řešila, zda společně s Andrejem Babišem, jeho rodinou a spolupracovníky nestíhat také úředníky, kteří dotaci areálu přidělili. K dispozici přitom měli dva posudky, podle nichž Čapí hnízdo 50 milionů z evropských peněz nemělo získat. Detektivové ale nakonec dospěli k závěru, že případný zločin úředníků dotačního úřadu je již promlčen.

Nejasnost č. I

Nejasnost první, to je zdlouhavé šetření oznámení, které, jak se zdálo, směřuje do volební kampaně k termínu voleb do Sněmovny 20. října 2017, když toto podezření nevyvrátila ani Vrchní státní zástupkyně svým tvrzením, že:

„Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení.“

Žalobkyně totiž neuvedla ve sdělovacích prostředcích jeden jediný konkrétní příklad prokazující její závěr o procesní neochotě k součinnosti. Při existenci skutečných průtahů by měl policejní orgán uložit příslušné pokuty. Bez uložení pokut buď nebyly průtahy, nebo nejednal orgán činný v trestním řízení urychleně z úřední povinnosti.

Nejasnost č. II

To, že 6. srpna 2017 Andrej Babiš zveřejňuje stanovisko, že lithium musí zůstat státu a již následující den jde policejní orgán informovat státního zástupce, že bude žádat o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. A tak byla 10. srpna 2017 podána první žádost o vydání Babiše.

Nejasnost č. III

Je sporné, jak unikla samotná zpráva OLAF a jak se k ní nakladatelství Economia dostalo a zda opětně nedošlo k úniku z policejního spisu.

Nejasnost č. IV

Nejde o prostotu, ale o kritický úhel pohledu a o vyhodnocování informací. Uveďme, s dovolením, další příklad: relevantnost vyšetřování zpochybnila zmíněná zpráva OLAF a skutečnost, jak o ní média informovala (ty reakce si každý může vyhledat).

Ale k té zprávě: Ze znění zprávy OLAF – tak jak byla zveřejněna – vyplývá, že Farma Čapí hnízdo, a.s., vznikla transformací firmy ZZN Agro Pelhřimov, s.r.o., ke dni 1. prosince 2007. Znamená to, že v uvedený den již probíhaly kroky směřující ke změně vlastnictví.

V obchodním rejstříku je zveřejněn znalecký posudek z 12. listopadu 2007 k ocenění této společnosti. Je tak evidentní, že kroky k ocenění byly provedené v listopadu 2007, když příslušný notářský zápis byl sepsán 22. listopadu 2007. Transformace byla provedena 1. listopadu 2007.

Je proto vysoce nepravděpodobné, že by transformace společnosti spojená s prodejem akcií měla směřovat k podvodnému jednání, když Babiš nemohl vědět, že vůbec bude vypsáno jakékoli výběrové řízení.

Dle zprávy OLAF byla totiž projektová výzva zveřejněna 20. prosince 2007, tj. až po transformaci společnosti. Nikde se nedočtete argumenty vysvětlující, proč by k této transformaci docházelo, pokud o výzvě chyběly jakékoli údaje při zahájení transformace.

Lze pak pouze spekulovat, že by prodej akcií v prosinci 2007 mohl směřovat k získání neoprávněné výhody vytvořením podmínek k důsledku prodeje. Nikde však, zopakujme, není vysvětleno, proč by vůbec docházelo k transformaci společnosti, když prokazatelně k této transformaci došlo předtím, než byla vydána projektová výzva.

I proto zpráva OLAF neuvádí Babiše jako dotčenou osobu, takže podle OLAF se jej nedotýká. Podle zprávy byly dotčenými osobami společnost IMOBA, a.s., jako právní nástupce příjemce dotace, Ing. Jana Mayerová, dívčím jménem Nagyová, a Ing. Josef Nenadál.

Z uvedeného důvodu je pochopitelné, že s Babišem OLAF tuto záležitost neřešil, když nebyl dotčenou osobou. A jak o tom informovala tuzemská média včetně ČT, prostě víme.

Nejasnost č. V

„Přinesla aktuální reportáž Seznam Zpráv něco podstatného pro českou společnost? A odpověď je jednoznačná: Ano. Když dáme všechny nejasné linky stranou, tak jsme se dozvěděli, že Andrej Babiš mladší je ukrýván před českou policií. To je přece zásadní zpráva,“ reagují například lidé.

Jenže policie tvrdí, že se před ní Babiš jr. neukrýval. „V tuto chvíli můžeme potvrdit, že vyšetřovatel v rámci probíhajících úkonů trestního řízení v kauze Čapí hnízdo přibral již před několika měsíci soudního znalce, který by měl zhodnotit psychický stav jednoho z obviněných,“ sdělila mimo jiné.

Pakliže se v souvislosti s aktuální prací reportérů Seznam Zpráv ukázalo, že policie ještě nevyslechla pana Andreje Babiše mladšího (byť jsou podle policie v kontaktu), proč bylo tak strašně nutné žádat o vydání pana Andreje Babiše staršího před volbami? Nejsou oba snad ve stejném procesním postavení – obvinění? Takže jednoho musíme mít hned, ale u druhého, tak tam se nic neděje. Pohoda…

Oslava spektakulárnosti

Vůbec nejde o nějaké stranění Babišovi, ale o vyhodnocování jednotlivých skutečností a objektivitu, ať už jde o Babiše, anebo třeba Chovance. A to prostě v řadě případů v médiích schází.

Někteří lidé by to možná upřednostnili před reality show. Je na druhou stranu pravda, že suché, byť argumentačně vyvážené články nezaručí unikátní sledovanost, jako ji zaručí mix duševní nemoci, agentských brýlí s kamerkou, premiérem miliardářem, únosem na Krym, akčními a neohroženými reportéry, dramatickou hudbou a emotivní reakcí ministerského předsedy jako třešničkou na dortu.

Spektakulární forma ale přebíjí, ne-li zabíjí v takovém případě v očích určitých diváků obsah.

Známý reportér Jan Hrbáček (nyní na volné noze) doporučil k tématu svůj text, přikládáme odkaz.

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN