Policie jako spolupachatel trestného činu. Kvůli nasazení provokatérů často ostrouhá

Policie odmítá sdělit, v kolika případech nasadila agenty. Způsob, jakým je využívá, nemá důvod měnit. Často se ale potýká se zákony a právními experty, kteří mají za to, že se sama stává vyprovokováním trestného činu jeho nepřímým pachatelem.

Kdo je to vlastně policejní agent, jehož práce je delikátní a finančně nákladná?

Policejní provokace je de facto založena na institutu agenta–provokatéra, který podněcuje a svádí jinou osobu ke spáchání trestného činu, a to s cílem takového pachatele poté udat či získat jeho doznání.

„Počty případů nasazení agentů nejsou veřejnou informací,“ zní vyjádření policie. „Ovšem využití tohoto institutu je hodnoceno ze strany policie i státního zastupitelství jako efektivní, a to v případech, kdy je získání důkazů jiným způsobem nemožné nebo podstatně ztížené. Z uvedených důvodů není ke změnám v používání tohoto operativně pátracího prostředku důvod.“

Zákon provokaci nezná

Jenže podle striktního výkladu zákona by takový detektiv musel být pouhým pozorovatelem a neměl by do kriminálních akcí přímo zasahovat. Takovým způsobem však podle advokáta Tomáše Sokola agent pracovat nemůže.„Policista v tomto postavení musí vyvíjet činnost, jinak by jako agent neobstál a vzbudil nutně podezření,“ míní Sokol.

V praxi se většinou jedná o situace, kdy orgán policie o určité osobě pojme podezření, že by mohla za jistých okolností spáchat trestný čin – například jde o potenciálního dealera drog –, a proto jí skrze nastrčenou osobu, tj. agenta – provokatéra, vytváří podmínky příznivé pro spáchání trestného činu případně pro jeho dokončení. Agent od osoby drogu zakoupí.

Někteří právní teoretici se domnívají, že aktér provokace se dopouští jím vyprovokovaného trestného činu jako nepřímý pachatel.

Nasazování agentů odsuzuje právník Jaroslav Ortman. „Domníval jsem se, že tato praxe rokem 1989 skončila,“ říká.

V našem právním řádu, respektive v oblasti norem trestního práva také nenalezneme ustanovení, která by výše nastíněný postup policejních složek nějakým způsobem upravovala. Koncept „agenta provokatéra“ je sice do trestního řádu svým způsobem zakotven, nicméně neurčitě: pouze s monitorovacími pravomocemi; fakticky se tudíž nejedná o „agenta provokatéra“, spíše o agenta v utajení (trestní řád používá označení „agent“).

Jde o spolupachatele?

Evropský soud pro lidská práva se naposledy vyjádřil v souvislosti s policejní provokací tak, že „ke spáchání trestného činu, který byl vyvolán zásahem policistů, nemůže dojít, a také že použití agenta – provokatéra je v rozporu s Úmluvou o ochraně lidských práv a svobod a případné použití tohoto institutu znamená porušení práva na spravedlivý proces“.

Někteří právní teoretici se proto domnívají, že aktér provokace se dopouští jím vyprovokovaného trestného činu jako nepřímý pachatel. Osobu vyprovokovanou totiž zneužívá jako živého nástroje. Provokace tak vylučuje trestnost činu vyprovokované osoby, která by za něj neměla být odpovědná.

Pražský městský soud tak osvobodil pětici anarchistů, kteří čelili obžalobě z přípravy teroristického útoku na nákladní vlak. Hrozil jim až výjimečný trest. Hájili se, že útok podněcoval policejní provokatér. Soudce v rozsudku jejich tvrzení sice nepotvrdil, práci policie ale zkritizoval.

Scéna známá z literatury i filmových adaptací. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Na severu Čech se podle Ortmana agenti zase podílejí na kupčení s drogami. Zmiňuje navíc i další praxi, kdy policisté mají důkazy o páchání trestné činnosti, ale proti zločincům nezasáhnou a čekají, až škoda překročí hranici pěti miliónů korun a bude hrozit závažnější trest. „Představte si, kdyby se při tom například stala vražda. Jak si to ta policie vezme na triko?“ podivil se Ortman pro server info.cz.

Ani soudci nemají agenty rádi

Ale ani v drogových případech není policie s agenty úspěšná. Čím více prodané drogy, tím přísnější by měl následovat postih. To říká trestní zákoník. V případě vietnamského dealera z Tachovska ale tohle pravidlo neplatilo. Naopak.

Krajský soud v Plzni cizince zprostil v roce 2017 obžaloby za prodej téměř tři čtvrtě kilogramu pervitinu, který od něj postupně nakoupil policejní agent. Z pohledu soudu šlo totiž o výsledek nedovolené policejní provokace.

„Ta spočívala v nadbytečném nákupu drogy cíleně zaměřeném na její velký objem tak, aby vznikla větší škoda a pachatel se tak dostal do přísnější právní kvalifikace,“ píše se v odůvodnění rozsudku z loňského března.

Popletli si Babiše s Blažkem

S podobně tristním výsledkem skončila operace s názvem „Agro“, do které se zapojili hned dva policejní agenti. Její výsledky byly však tristní. Jednalo se ve zkratce i o to, kdo z českých politiků může mít doma stovky miliónů? Asi jen jeden, vyhodnotili si policisté. „Ukládám policejnímu orgánu, aby okamžitě provedl šetření v místě bydliště ministra financí Andreje Babiše a prověřil zde skutečnosti týkající se trestní věci (umístění sejfu, pancéřovaná místnost atd.),“ napsal státní zástupce Vladimír Pazourek v říjnu 2014.

Až poté detektivové zjistili, že cílem údajného gangu, po němž pásli, nemá být Babiš, ale bývalý pražský radní Rudolf Blažek. Peníze – přes dvě stě milionů korun –, které měl mít doma, podle informátora pocházely z tunelu Blanka. Je třeba říci, že se žádné stamilióny u Blažka v sejfu nenašly.

⇣ Psali jsme:

Chovancovo vnitro neplatilo pojištění za agenty provokatéry. Nyní snad situaci vyřešilo

⇣ Psali jsme:
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN