Nové zjištění: V Letňanech vraždil opět schizofrenik

PRAHA – V Česku narůstá počet vražd, které spáchají na veřejných místech paranoidní schizofrenici. Odborníci se shodují, že takovým útokům nelze ani zabránit, ani jim předcházet. Pracovníci ostrahy, například v obchodních centrech, na něž prvoplánově padá vina, za nic začasto nemohou, shodují se experti. Na vině je celkový systém léčby pacientů – nedostatečná kontrola po propuštění z psychiatrických nemocnic.

V roce 2016 Michelle Sudků, „vražedkyně ze Smíchova“, jednu ženu zabila a u druhé se o to pokusila. Další tragédie se odehrála letos v dubnu v Obchodním centru Letňany: Třicetiletý muž si šel do obchodu s oděvy koupit oblek, pak ale ubodal prodavačku; z pokladny ukradl peníze a ve zkoušeném obleku z prodejny odešel.

Podle zjištění ppmagazínu.com mezi schizofreniky právě ani ne třicetiletý pachatel z Letňan patřil, a jak známo, psychiatrickému onemocnění čelila i smíchovská vražedkyně. Když letňanského vraha policie po několikahodinovém pátrání zadržela, skončil v psychiatrické nemocnici stejně jako předtím ona.

„Ten muž evidentně trpí paranoidní schizofrenií, kdy se odvolává na hlasy v hlavě, které ho k vraždě donutily,“ uvedl důvěryhodný zdroj z lékařského prostředí s tím, že pachatel je zcela mimo realitu. Policie to komentovat nechce.

Okolí tak začínají čím dál víc ohrožovat neléčení psychiatričtí pacienti, zejména paranoidní schizofrenici, a tím pádem i chyby v systému: dnes totiž nikdo pořádně neuhlídá, zdali po propuštění z psychiatrické nemocnice berou tito lidé léky, bez nichž se z některých stávají vraždící monstra. „V systému při propouštění takto nebezpečných pacientů jsou velmi výrazné nedostatky, které mohou vést k podobným fatálním následkům,“ upozornil advokát Jaroslav Svejkovský.

„Jestliže se pacient léčí v nemocnici a později je zaléčený propuštěn, ambulantní lékař, k němuž tento pacient dochází, nemůže hlídat, zdali bere doma opravdu léky a zdali přijde na kontrolu. To by si za tímto účelem musel najmout detektivní agenturu,” doplnila psychiatrička A. Č. s tím, že i u vražedkyně ze Smíchova se projevilo psychiatrické onemocnění.

Vražedkyně Sudků. | FOTO: archiv

Má-li pacient stanovenou ochrannou ambulantní léčbu a na kontrolu se nedostaví, lékař je povinen informovat policii. „Je pak na ní, aby takového člověka zajistila, to obvykle trvá nějakou chvíli, jelikož policie bývá bohužel v těchto případech laxní. A právě tehdy tito lidé vraždí,“ dodala psychiatrička.

Ale zpět k letňanskému vrahovi. „V tomto případu je potřeba vypracování znaleckých posudků. Avšak jejich zpracování bývá otázkou měsíců. Nicméně ani po tom, co budeme tyto závěry znát, nebudeme je moci sdělit. Přípravné trestní řízení je totiž ze zákona neveřejné a není možné poskytovat tento druh informací,“ sdělili policisté.

Profesor Jiří Straus, kriminalista a soudní znalec, případ okomentoval slovy: „Neznám přesně podrobnosti, jen z medií, ale celkově nelze zabránit individuálnímu napadení ze strany útočníka, který přijde do obchodu, v kabince si oblékne oblek – pod dojmem, že si ho jde vyzkoušet –, a pak po opuštění kabinky napadne prodavačku nožem. Prostě takovému útoku nezabráníte, navíc útok nožem byl zřejmě bezprostřední, bez varování a těžko může ochranka ihned přiběhnout a účinně zasáhnout.

Podle Strause je třeba zvážit, kde se ochranka pohybovala, jaké objekty sledovala, a také, jaká byla vzdálenost mezi osobou útočníka a ochrankou. „Vlastní útok nožem, tedy bodání do oběti, je velmi rychlý děj, trvající řádově několik sekund, a tudíž i účinná ochrana je velmi obtížná, až nemožná,” konstatoval kriminalista.

Těžko to ale vysvětlit příbuzným oné dvaačtyřicetileté ženy, co vyrazila letos v úterý 10. dubna jako obvykle do práce do obchodu s obleky Otto Berg v letňanském obchodním centru, kde dělala prodavačku. To ještě netušila, že to bude poslední den jejího života.

K dopadení pachatele přispěli strážníci, kteří muže objevili nahého a zmateného v Karlíně, a především záchranáři, kteří podezřelého poznali a upozornili policii. „Vzhledem k tomu, že byl muž zjevně psychicky narušen, strážníci přivolali na místo kolegy ze záchranné služby,“ sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Doplňující informace:

  • Psychiatři říkají, že před agresivními schizofreniky neexistuje žádná ochrana. „Podobným útokům nemůžeme předejít, protože duševně choří byli, jsou a budou. Kdokoli z nich může při záchvatu agresivně zaútočit zejména proti členům domácnosti, blízkým osobám, ale také proti naprosto neznámým lidem. Společnost opravdu není chráněná,“ sdělil docent psychiatrie Karel Hynek s odkazem na případ ve Žďáru nad Sázavou, kde také vraždila schizofrenička, jež ubodala studenta.
  • Podle odborníků tvoří ve společnosti schizofrenici jedno procento populace. A u kolika z nich hrozí, že by mohlo dojít k agresivnímu záchvatu, kdy mohou i vraždit? „To je pouze zlomek z nich, ale my psychiatři to ještě nedovedeme předvídat. Například pokud si dají marihuanu, tak ta velmi urychlí psychotické příznaky. Člověk, který o sobě neví, že má schizofrenii, se o tom může přesvědčit právě tím, že ji začne kouřit a pak se to projeví. Takové pacienty jsem měl opakovaně. Po marihuaně se schizofrenie rozjede. Ti lidé nemají stabilní program, jsou na okraji společnosti, nemají práci, zázemí, mají spousty existenčních problémů. Mají poruchy osobnosti, snadno se tak dostávají k užívání drog,“ dodal Hynek.
  • Stát by se měl tudíž zamýšlet nad tím, jak zajistit, aby paranoidní schizofrenici chodili na kontroly a jak je co nejrychleji zajistit, pokud se k lékaři nedostaví. „Ve hře mohou být například i náramky s GPS lokátorem, jde-li o extrémně nebezpečné jedince,” zamýšlí se lékařka A. Č. Pak by se nemusely objevovat ve sdělovacích prostředcích zprávy jako ta z loňska, že schizofrenik Jan Heidinger, který si nyní říká Reitinger (před sedmi lety zavraždil svou matku a otčíma) tři roky strávil v léčebně, pak byl ale propuštěn. Na nařízenou ambulantní léčbu však přestal docházet. Je velmi nebezpečný, poněvadž nebere léky. Anebo zprávy, že rodina osmadvacetileté knihovnice Hanky, kterou v roce 2015 v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku napadl a ubodal psychicky nemocný schizofrenik Vladislav A., stáhla civilní žalobu proti útočníkovi. Nepožaduje už ani odškodnění po Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, kde byl vrah hospitalizován a odkud ho lékaři pár měsíců před útokem propustili. Vzdala to…
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN