Nemoci zavlečené uprchlíky: V Německu bijí lékaři na poplach

Z důvodu politické korektnosti se o tomto tématu příliš nehovoří, ale nespočet žadatelů o azyl je nakaženo vážnými, někdy i smrtelnými nemocemi. Němečtí zdravotníci bijí na poplach. Informaci nedávno zveřejnil tamní tisk s odvoláním na tvrzení Dr. Jana-Thorsten Gräsnera, ředitele Institute for Rescue and Emergency Medicine.

Této situace v Čechách populisticky zneužívají někteří politici. Třeba šéf hnutí SPD Tomio Okamura varoval letos v říjnu, že s uprchlíky do Evropy přichází opičí mor. Žádná taková nemoc ale neexistuje. Objevuje se i řada falešných zpráv.

❌ Podle českých lékařů je při šíření onemocnění mnohem nebezpečnější zahraniční cestování než migrace. V Česku je počet běženců velmi malý. Migranti navíc podstupují zdravotní prohlídky. „Rozhodně nechci říct, že migrační vlna povede k zavlečení vysoce nebezpečné nákazy. Opravdu nejsme ohroženi,“ uvedla před časem primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Panika tak prý rozhodně není na místě. A to, že uprchlíci ohrožují naši zemi přibližně stejně jako běžní turisté, tvrdí nejen Světová zdravotnická organizace WHO, ale i hlavní hygienik a další odborníci na infekční nemoci.

Panika před viry a bakteriemi je v tuzemsku zbytečná. | FOTO: archiv

Největší riziko jsou žloutenky

Nicméně příklady ze světa mohou obavy vzbuzovat. Třeba Brazílie čelí aktuálně epidemii spalniček. Ty se v zemi v posledních dvaceti letech vůbec nevyskytovaly. Za novou vlnu nemoci (letos napočítali jen ve státě Amazonas deset tisíc pacientů) může kolaps zdravotnického systému v sousední Venezuele, z níž do Brazílie míří desetitisíce migrantů.

A faktem také je, že válečné konflikty na Blízkém východě provází kolaps zdravotnictví a standardního očkování. „Největší riziko představují nákazy přenosné bezkontaktně, zejména vzdušnou cestou nebo feko-orálně, například žloutenky. Uprchlíci jsou na cestách dlouhou dobu, akutní nemoci proto většinou prodělají v průběhu svého putování, tedy již před příjezdem k nám,“ uvedl lékař Rastislav Maďar.

Jaká je situace v terénu, ppmagazínu.com popsala česká lékařka Dagmar Brychtová, působící v Düsseldorfu. „V Německu se začala objevovat onemocnění, která nebyla zaznamenána po mnoho let. Jsme nyní na pozoru před šířením nemocí, jakými jsou krymsko-konžská hemoragická horečka, záškrt, hepatitidy, HIV-AIDS, malárie, spalničky, meningitida, příušnice, dětská obrna, svrab, tetanus, tuberkulóza, tyfus a černý kašel.“ De facto tak opakuje slova Gräsnera.

Jak postupně uprchlíci naplňují ubytovací zařízení, je mezi zdravotníky vyhlašována pohotovost z obavy vypuknutí epidemie chřipky a novoviru.

Desítky tisíc migrantů přicházejících do Německa – zejména jejich dětí – nebyly také očkovány a němečtí lékaři zjišťují, že potřebné vakcíny nejsou dostupné. „Rodiče občas panikaří, že nebude dostatek vakcín k očkování vlastních dětí,“ líčí doktorka.

Čelí zejména traumatům

Lékaři bez hranic monitorují zdravotní situaci v italském přístavu Lampedusa, kam míří uprchlíci. V jiných oblastech Itálie se organizace zaměřuje na diagnostiku a léčbu tuberkulózy a Chagasovy choroby, dvou opomíjených nemocí, kterými jsou migranti ohroženi.

Mnoho migrantů také trpí řadou traumat a duševních chorob. Podle komory německých psychoterapeutů (Bundespsychotherapeutenkammer) má nejméně polovina těch, kteří přicházejí do Německa, psychické problémy, včetně posttraumatických stresových poruch a deprese, a zhruba čtyřicet procent z nich někdy přemýšlelo o sebevraždě.

Je vůbec možné se s přílivem uprchlíků preventivně bránit šíření nežádoucích chorob a parazitů? Podle lékaře Michala Gibody ano: „Je to možné, ale mělo by se k tomu vybrat pracoviště, které je profesně kvalifikované pro tento druh práce. To nemůže dělat obvodní pediatrička. Musel by to být buď mobilní tým, který by vycestoval na místo ubytování běženců, nebo první vstupní prohlídky.“

Řecko například před dvěma lety zaznamenalo 65 případů malárie. Nemoc obvyklou v tropických oblastech podle řeckých úřadů do země zavlekli hlavně migranti. Do Řecka se dostali i sami komáři, kteří nákazu rozšiřují: přímo na řeckém území nakazili nejméně čtyři osoby. Malárii přenášejí samičky komára rodu Anopheles. Parazité se množí v červených krvinkách, jež prasknou, což parazitům umožní dostat se do krevního řečiště. K příznakům patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče.

 

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN