Mezi policisty mohou být stovky plagiátorů. Chovanec toužil po magistrovi

PRAHA – V Česku musela vysvětlovat okolnosti získání vzdělání nejen řada politiků, nýbrž i policejních funkcionářů. Asi nejvíce jich je spojeno s ČSSD, přičemž dva nepoctivci řídili dokonce resort vnitra.

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (Slovenská národní strana) čelí podle Denníku N nejnověji podezření z plagiátorství; do rigorózní práce prý zkopíroval rozsáhlé texty z pěti skript. Podezření se objevuje jen pár měsíců po plagiátorské aféře týkající se našich politiků.

Jenže ne všem je měřeno stejným metrem: na rozdíl od odstoupivších Taťány Malé (krátce ministryně spravedlnosti za ANO) či Petra Krčála (ministr za ČSSD) do očí bijící plagiát bakalářské práce místo v politice nestál exministra vnitra a vlivného sociálního demokrata Milana Chovance.

Kontaktoval policejní akademii

Jeho práce pochází z roku 2009, kdy Chovanec studoval na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni. Ukázalo se, že okopíroval značnou část úvodu z internetu. Dvě normostrany se doslovně shodují s vypracovanou maturitní otázkou z přeloučského gymnázia. Tehdejší ministr přiznal, že jeho „bakalářka“ není ideální dílo, prý ale stačila. Též se hájil tím, že titul neužívá.

Smutnou kapitolou byla diplomní práce zesnulého expremiéra a ministra vnitra Stanislava Grosse. Poté, co už jako významný politik roku 1999 promoval na pražských právech, vzbudilo pozornost, že na 33 stránkách opsal několik zpráv České národní banky. Gross v roce 2015 zemřel; za své působení v politice se omluvil.

Potíže měl i generál

Svého času se zapotil i nejeden vysoký policejní funkcionář. Jen pár dní zbývalo do okamžiku, kdy si měl tehdejší policejní prezident Martin Červíček (dnes senátor) na nárameníky připnout generálskou hvězdu. K tomu nakonec došlo i přesto, že se tou dobou vyrojily otázky ohledně jeho bakalářské práce, psané na policejní akademii.

Problém, kterému Červíček čelil, byla až nápaditá podobnost s prací Bedřicha Rodovského, již autor pojmenoval Činnost cizinecké a pohraniční policie. Na toto téma zpracoval „bakalářku“ i Červíček, v citačních odkazech na Rodovského odkázal jen jednou, nicméně v textu je řada identických formulací. Červíček se hájil, že před třinácti lety, kdy práci zpracovával, platila jiná pravidla o plagiátorství než dnes.

Méně štěstí měl bývalý ředitel kabinetu exnáměstkyně ministra vnitra František Vavera, jemuž policejní akademie odebrala magisterský i doktorský titul, zdůvodňovala to plagiátorstvím. Vavera podal žaloby a o jeho titulech nakonec rozhoduje soud.

Policisté mohou mít problémy

Nedávné požadavky na vysokoškolské vzdělání u mnohých policistů (kvůli služebnímu zařazení) zřejmě ještě leckoho z nich v budoucnu zaskočí či potrápí, pokud se jejich práce rozhodnou školy zpětně prověřit.

Čtyřicet tisíc korun, čtyři týdny ve škole, závěrečná práce, státnice a bakalářský titul byl doma. Takhle snadno přišli podle Akreditační komise k vysokoškolskému vzdělání někteří policisté, kteří si ho dodělávali v rámci celoživotního studia na již zmíněných právech v Plzni. Ročně zde titul bakaláře získaly desítky policistů ze západních Čech.

Systém celoživotního vzdělávání policistů nabízely přitom i další univerzity v zemi a prošly jím v minulosti stovky lidí ve služebním poměru. „Takový byl tehdejší požadavek, takže v policii máme dneska stovky plagiátorů,“ sdělil ppmagazínu.com jeden z krajských policejních šéfů,  jenž si nepřál zveřejnit jméno.

Největší exces: Benda

Vraťme se však k politikům: dalším svého času významným sociálním demokratem, který měl potíže se svojí závěrečnou prací, nebyl nikdo jiný než tehdejší ministr školství Marcel Chládek. V roce 2006 získal v rigorózním řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze titul PhDr. (doktor filosofie) v oboru andragogika (vzdělávání dospělých). Chládkova rigorózní práce má však rozsah 58 normostran a neodpovídá akademickým nárokům.

Asi největším excesem v tomto směru byla však rigorózní práce poslance ODS Marka Bendy. Ta stojí podle odborníků za pozornost nejen jako skutečně laciná cesta k titulu, ale i z hlediska toho, co je možné jako hotový text opakovaně obhájit. Benda skandál ustál a dnes opětně usedá v poslanecké lavici coby vážený zákonodárce.

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

2 komentáře
  1. Ze zkušeností vím, že úplné středoškolské vzdělání bezpečnostního směru a praxe má daleko větší užitnou hodnotu, než jakkoliv získaný vysokoškolský titul, který by stačil od funkce šéfa okresu. Odiplomovaný blbec je horší než třídní nepřítel, jak se kdysi říkávalo. Ale pro ilustraci to stačí. Tím bychom předešli mnoha plagiátorstvím. A vůbec, hodnosti policistů vymyslel opravdu nepřítel policie. Na toto téma by se hodila napsat diplomová práce se všemi dopady. Źe páni referenti, inspektoři, komisaři a radové, atd…….

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN