Faux pas: šéf diplomacie Petříček se chlubí. Nikdo ale neví, proč a čím

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) oznámil na sociální síti nicneříkající novinku, že Česko a Norsko si budou ohledně dětí českých krajanů vyměňovat více informací. Přitom jde o významné celoevropské téma, týkající se pohledem Česka především situace okolo rodiny Michalákových.

Petříčkova „zpráva“  vycházející z výsledků páteční návštěvy ministra zahraničí v Norsku, kdy jednal se svým protějškem – Eriksen Soreideovou, tak zatím kvůli bezobsažnosti moc nadějí na zlepšení takřka kriminálního příběhu nedává.

Proti praktikám organizace Barnevernet, která je v Norsku pověřena výkonem sociálních služeb pro péči o děti, se z tuzemských politiků ostře vyhranil již prezident Miloš Zeman. Přirovnal ji k nacistickému programu na převýchovu dětí Lebensborn. 

Matka nechala dítě vyzvednout z rehabilitace po úrazu babičkou a nadřadila tak své zájmy zájmům dítěte. 
DŮVOD PRO ODEBRÁNÍ DÍTĚTE OD RODIČŮ

Se Zemanem souhlasí senátorka Jitka Chalánková (nestr.). Právě ta vyzvala Petříčka, aby v Norsku o dětech českých krajanů jednal. Teď se ptá, co konkrétně měl svým vyjádřením na mysli a v čem českým občanům prospěje.

Barnevernet má nejenom podle Zemana a Chalánkové kontroverzní pověst pro často nepochopitelné praktiky a odebírání dětí od rodin (obvykle z velice pochybných důvodů), kritizován je celosvětově. Stačí uvést tři reálně zdokumentované příčiny, které byly uplatněny pro odebrání dítěte: 

Rodiče se obrátili na výchovného poradce, aby pomohl dítěti, které se špatně učilo. To bylo vyhodnoceno jako nezvládnutí péče, kdy bylo také zjištěno, že dítě nemá oblečení seřazené ve skříni v komíncích. 

Tomáš Petříček. | KOLÁŽ: ppmagazín.com/Grandville

U dvanáctiletého chlapce, kterému se zabili rodiče při autonehodě a chtěla se o něj starat babička s tetou, kteří s ním žily v jedné domácnosti, bylo shledáno, že babička je pro péči o dítě moc stará (54) a teta moc mladá (28).

Matka nechala dítě vyzvednout z rehabilitace po úrazu babičkou a nadřadila tak své zájmy zájmům dítěte. 

Pouze silný politický tlak může Norsko přimět k respektování mezinárodního práva.
JITKA CHALÁNKOVÁ, senátorka

„Považuji za žádoucí, aby za dané situace premiér Andrej Babiš dostál svému slovu a inicioval jednání a společný postup vůči Norsku s dalšími premiéry zemí Visegrádu, jejichž občané se v Norsku ocitli ve stejné situaci jako Eva Michaláková,“ napsala Chalánková. „Pouze silný politický tlak může Norsko přimět k respektování mezinárodního práva na ochranu rodiny a dětí a vést k ústupkům v konkrétních případech,“ dodala.

Ocenila postoj polské vlády, která odmítla ustoupit tlaku Norska. Polský konzul byl za svou aktivní pomoc polským rodinám ve sporech s Barnevernem vyhoštěn, na oplátku pak Polsko vyhostilo norského diplomata.

Vláda podle Zemana může protestovat u agentur OSN, navrhovat rezoluce u Rady Evropy. „Pak by se dalo uvažovat ještě o dalším kroku. Odvolat také velvyslance,“ pokračoval již v minulosti Zeman. 

Norské úřady odebraly Evě Michalákové a jejímu exmanželovi syny v květnu 2011. Michalákové svitla loni v kauze drobná naděje na zlepšení. Kvůli posudku od psychiatra, o který se Barnevernet opíral (dr. Jo Erik Brøyn byl později odsouzen kvůli stahování dětské pornografie), bude usilovat o obnovení řízení. „Kdyby si premiér dupnul a chtěl o tom případu jednat, tak si myslím, že se to dá vyřešit,“ uvedl k případu dětí Evy Michalákové europoslanec Tomáš Zdechovský.

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN