Expolicistka, co se připletla k Čapímu hnízdu, popisuje svůj včerejší výslech: Je to nátlak

Expolicistka Petra Lhotáková upozornila se čtveřicí svých kolegů, které zastupuje, na některé nejasnosti ohledně vyšetřování údajného dotačního podvodu pro farmu Čapí hnízdo. Včera absolvovala výslech na Generální inspekci bezpečnostních sborů, o čemž jsme informovali. Jak probíhal?

„Uvedla jsem, že jsem zažádala o účast člena sněmovní komise pro kontrolu GIBS na výslechu, a to všechny členy této komise z důvodu objektivity sdělovaných skutečností. Avšak do současné doby jsem neobdržela žádnou odpověď, i když jsem obdržela doručenky o přečtení mailů,“ sdělila někdejší vyšetřovatelka.

A dodala: „Včerejším výslechem na GIBS jsem podala podnět k prošetření možného protiprávního jednání ze strany bývalého ředitele Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Miloše Trojánka a bývalého náměstka Ivana Smékala pro porušení povinností příslušníka. Svou kladnou mediální prezentací vyšetřovatele Pavla Nevtípila (který stíhá českého premiéra, pozn. red.) ovlivňovali veřejnost.“

■ Také o vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila se zajímá GIBS. Prověřuje informace uvedené v rozsudku k případu Neograph, který měl Nevtípil na starosti. Z dokumentu vyplývá, že panují pochybnosti, vyšetřoval-li ho kriminalista nestranně. Nevtípil podle soudkyně pražského vrchního soudu „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Ivo Rittigem. Na inspekci se obrátili kriminalistovi nadřízení.

Společenská škodlivost jednání a konání těchto služebních funkcionářů je podle Lhotákové daleko vyšší než případné sdělení čtyř pražských vyšetřovatelů k nejasnostem ohledně vyšetřování farmy Čapí hnízdo, kvůli čemuž GIBS čtveřici a Lhotákovou vyslýchá. „Dále jsem uvedla, že by mě zajímalo, zda byli též vyslechnuti jmenovaní v dotazovaném dokumentu o chobotnici – Švamberk, Tuhý,“ konstatovala Lhotáková.

Dokument, upozorňující konkrétně na účelové vyšetřování Čapího hnízda, se čtyřmi kolegy předala současnému řediteli pražské policie Janu Ptáčkovi. Píše se v něm: Dohledovou činnost vykonával a rozkazy udílel kpt. Ing. Pavlu Nevtípilovi náměstek plk. JUDr. Ivan Smékal, který byl instruován plk. Ing. Luďkem Švamberkem, tehdejším vedoucím odboru Útvaru služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia. Za načasování trestního stíhání mimo jiné obdržel plk. Ing. Luděk Švamberk post náměstka ředitele Útvaru služby kriminální policie a vyšetřování.

„Celé toto prověřování mé osoby a mých kolegů je pouhá zastrašovací forma ze strany služebních funkcionářů ve spolupráci s GIBS,“ míní Lhotáková a vysvětluje: „Jelikož jsme v minulosti podali mnohá, daleko závažnější oznámení, a nebylo nikdy takto urputně postupováno. Tedy to vidím jako jedno velké mrhání prostředky daňových poplatníků a v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím si vyžádám sdělení, kolik toto všechno stálo, když nás vyšetřuje nikoli pražská GIBS, ale České Budějovice.“

⇣ Psali jsme

Upozornili jsme na nejasnosti kolem Čapího hnízdazastrašují nás a divně vyšetřují, žádá expolicistka dohled u výslechu

⇣ Psali jsme

V kauze Čapí hnízdo, mířící na premiéra Andreje Babiše figuruje nespočet lidí. Bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek, který jako první vyšetřování zpochybnil, veřejně prohlašuje, že premiérovu trestní kauzu v pozadí řídí mafie.

„Čekal jsem, že co se týče kauzy Čapího hnízda, bude fungovat spravedlnost, což se zatím nestalo. Jsem toho názoru, že to bylo objednané na zakázku a pan Nevtípil konal na zakázku zadavatelů,“ sdělil včera Komárek v TV Barrandov. Několikrát ale zdůraznil, že je stále vázán mlčenlivostí, konkrétně tedy hovořit nemohl. Dodal ale, že v Česku je možné ovlivňovat politické záležitosti i skrz policii.

VELKÝ ŠÉF. Předseda vlády již loni na detektiva Nevtípila veřejně zaútočil. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘ – Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal Babiš na facebook. | FOTO: ppmagazín.com

Předseda vlády již loni na detektiva veřejně zaútočil. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘ – Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal Babiš na facebook.

Jestli nynější dění kolem vyšetřovatele může případ Čapí hnízdo ovlivnit, nechtěla mluvčí pražské Andrea Zoulová komentovat s tím, že je to předčasné. Server iROZHLAS.cz se zeptal i samotného Nevtípila, ten však nechtěl na cokoliv reagovat.

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

3 komentáře
  1. Na to se nedá skutečně slušně reagovat. Když to budu chtít zbagatelizovat, tak napíšu, že chcete-li se něčeho dobrat a zjistit pravdu, pozvěte vyšetřovatele z Marsu. Jinak to nepůjde.

  2. Já si osobně myslím, že nyní je ten pravý okamžik k tomu, aby jednal prezident republiky. Je-li vše od počátku zmanipulované a jak je vidět, je, měl by vše ukončit některou ze svých pravomocí a zastavit trestní stíhání. Už je toho opravdu mnoho, už jsme pro blázny a za šašky pomalu na celém světě. Není tou hlavní osobou Andrej Babiš, celá kauza je jen použita pro jeho odstranění, ale policejní vyšetřovatel a jeho okolí. Již jsem se vyjadřoval ke GIPsu v minulých dnech a nic na tom neměním. Jednou z tohoto případu, a ten den se blíží, bude ohromná ostuda, provázená řešením účasti jednotlivých aktérů kauzy. Doufám, že nezapomenou na podnět pana K. Prosím vymažte ten mail hrebenka, se kterým nemám nic společného.

  3. Držím vám palce, ať už konečně ti podvodníci a jejich prisluhovaci na policii dogabaji. Jak se může slušný člověk propůjčit k takovým hanebnostem. Zkrátka o slušnosti nikdy neslyšeli. Dehonestovat předsedu vlády, ostouzet jej před celým světem může jenom morálně poškozený blb. Jsem s vámi Petro. A všichni slušní lidé.

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN