Exkluzivně: ANO na Lounsku poslouchá člena předsednictva ČSSD, který čelil podezření z objednávky vraždy

Růžek, příjmení vzbuzující u mnohých sociálních demokratů hrůzu, u jiných respekt. Teď opět „tahal za nitky“ a hned z toho byla kauza na webu Českého rozhlasu. A šlo v ní i o premiéra Andreje Babiše (ANO), jakkoli podstata tohoto příběhu je jinde. Ale postupně.

Pro ty, kdo nevědí, tak člen předsednictva ČSSD Jan Růžek jako advokát zastupoval exsenátora ODS Alexandra Nováka. V roce 1998 vzbudilo pozornost jeho odvolání z legislativní rady vlády. Tehdejší předseda rady Pavel Rychetský se s Růžkem rozloučil z důvodů zneužívání funkce pro vlastní byznys. Nato Růžek působil jako správce konkurzní podstaty. Podnikatel Michal Dvořák ho vinil z vytunelování majetku. Advokátní komora uznala v roce 2002 Dvořákovu stížnost.

Později policisté vyšetřovali, objednal-li si Růžek nájemnou vraždu na někdejšího policistu Fedora Taptiče. Údajný nájemný vrah nejprve v čestném prohlášení potvrdil, „že mu v říjnu 2008 Růžek slíbil milión a půl za Taptičovu likvidaci“, později ale slova odvolal. Růžek tvrdí, že naopak Taptič vydíral jeho. „Nemám žádnou potřebu se obhajovat, cokoli vysvětlovat. Jde o velmi složitý příběh, který se nezasvěcenému dá jen těžko vysvětlovat. Taptič na mne podal v průběhu 15 let odhadem 20 až 30 nejrůznějších trestních oznámení,“ uvedl k tomu před časem Růžek.

Jeho expřítelkyně Jana Vainerová, která s ním žila ve Španělsku, v roce 2009 u Okresního soudu v Ústí nad Labem vypověděla: „Říkal, že má peníze, které získával z konkurzu ne zrovna poctivou cestou, a chtěl je investovat ve Španělsku. To byl důvod jeho pobytu.“

Ovládl nás, stěžovali si straníci

Přesuňme se pomalu do současnosti. Není tomu tak dlouho, co se psalo, že lounskou ČSSD ovládl vlivný advokát a nabírá kriminálníky. A více než novináři o tom psali sami členové soc. dem. v dopisu svým poslancům. Podle nich Růžek ovládl městskou organizaci a stál za přijímáním lidí s pochybnou minulostí. „Jde třeba o Zdeňka Střeštíka, odsouzeného za pokus o vraždu,“ stálo v dopise.

Střeštík vyhrožoval manželce, že ji podřízne, nakonec ji napadl nožem. Soud jej potrestal v říjnu 2005. V roce 2012 byl podmíněné propuštěn a bylo mu uloženo sedm let dohledu probačního úředníka. „V organizaci máme sto členů, Střeštík je jedním z nich, ale víc o tom nevím,“ sdělil Růžek.

V dopise poslancům členové lounské soc. dem. upozornili i na dalšího sociálního demokrata s podivnou minulostí – Jiřího Lošana. „Ten vozí na naše schůze lidi, kteří nejsou členové ČSSD (zhruba deset a patnáct podle potřeby), aby byl na schůzi dostatek lidí, kdyby přišla kontrola. Vydávají se za řádné členy strany a hlasují podle Růžkových pokynů,“ psalo se v dokumentu.

Najeďte kurzorem na obrázek:

Členové soc. dem. dokonce na Růžka vytvořili rozsáhlou složku, kterou poskytli vybraným představitelům strany.

„Když jsem byla členkou okresního výkonného výboru, tak jsem viděla, jak byli tito lidé přiváženi, aby byly schůze usnášeníschopné. Sbírali je přímo v hospodách, vždy jim za to zaplatili. To je běžná praktika, tak to u nás chodí,“ uvedla Jana Nováková, která byla z lounské organizace ČSSD vyloučena.

ANO v područí

Poté se Růžek, člen celostátního předsednictva soc. dem., naoko stáhl, ale nadále lounskou ČSSD silně ovlivňuje, stejně jako de facto řídí tamní ANO. „Růžek má vliv stále na celé Lounsko, lidé se ho bojí, najímá si na špinavou práci své klienty, kteří se neštítí ničeho,“ sdělil ppmagazinu.com důvěryhodný zdroj, který má blízko ke špičkám ČSSD i ANO. Lidé proto podle něj šlapou tak, jak Růžek píská.

Za nepřijetím Vrbové do ANO stál sociální demokrat Růžek.

Nyní tak stál za zprostředkováním informací serveru iRozhlas.cz (tamní redaktoři ani nemusí vědět, že šlo o jeho iniciativu), že lounské ANO zamítlo ženě bývalého funkcionáře ČSSD Karla Vrby žádost o členství. Vrbová se rozhodla po působení v soc. dem. do politiky po sedmi letech vrátit – podala si přihlášku do ANO. Vedení lounské organizace ji ale jednomyslně zamítlo, napsal zmíněný server.

Web informoval, citujme, že se „Vrbová potýkala s násilnickou minulostí bývalého místopředsedy krajské organizace ČSSD Vrby, odsouzeného za loupež či ublížení na zdraví, i aférou kolem podnikatele Tomáše Horáčka, jenž byl spojován s náborem černých duší na Děčínsku. Horáček je v současnosti stíhaný v kauze zmanipulovaných zdravotnických tendrů nemocnic Na Bulovce a Na Františku.“

Jenže jak tomu bylo doopravdy? Šlo o osobní mstu. Za nepřijetím Vrbové do ANO stál právě sociální demokrat Růžek. „Je mstivý a záludný. Jeho manželka Ája (Andrea, pozn. red.) Vlčková dělá asistentku senátorce Hamousové (za ANO, pozn. red.), tak nyní i přes ni ANO Růžek ovládá,“ uvedl zmíněný zdroj ppmagazínu.com.

A dodal: „Krom toho se Růžek zaštiťuje dvorním právníkem Babiše Bílkem, se kterým se zná. Používá také bývalého policajta Sconku na likvidaci nepohodlných a jemu neposlušných lidí. Ten měl stát na Růžkův pokyn za tím, že Vrbovou do ANO nevzali. Je to totiž manželka jeho úhlavního nepřítele Karla Vrby, jehož se Růžek jako jediného člověka bojí. A Babiš s tím také nic neudělá a ani nechce. Hamousová je totiž napojena i na lounskèho ‚kmotra‘ Hladkého, který ji ovládá právě s Růžkem.“

Vrba: Pravomocný rozsudek dosud nepadl

Pro ANO chtěla Vrbová podle svých slov pracovat hlavně na komunální úrovni. „Zatím jsem neuvažovala, že bych někam kandidovala,“ pokračovala. Poté, co její přihláška vzhledem k vlivu Růžka neprošla, uvedla pro iRozhlas.cz: „Je to asi záležitost boje v Lounech, já jsem ale nikomu neublížila. Ale pan Babiš mě tam chce, on vítá ženy v politice.“ Kvůli odmítnutí členství prý dokonce šéfovi kabinetu napsala.

Paradoxní na celé situaci je, že obávaný boss Růžek, jenž stál údajně za náborem černých duší, nyní dává pokyn informovat novináře o tom, že kvůli náboru černých duší neuspěla manželka násilníka Vrby (jak jej iRozhlas nazval).

Veřejnoprávní server vycházel z informací Aktuálně.cz. Tento web kdysi pro změnu zdůraznil, že Vrba byl poprvé odsouzen v roce 2000, kdy dostal podmínku za loupež, výtržnictví a ublížení na zdraví. Soudní spis podle Aktuálně.cz „údajně hovoří o tom, že v roce 1994 zbil taxikáře a v roce 1997 se pokusil uplácet zaměstnance STK v souvislosti s dovozem aut ze zahraničí“.

Prosím vás, to byla tedy loupež, když jsem dostal podmínku. Ten skutek jsem spáchal v pětatřiceti letech, dnes mi je osmapadesát.
KAREL VRBA

„Prosím vás, to byla tedy loupež, když jsem dostal podmínku. Ten skutek jsem spáchal v pětatřiceti letech, dnes mi je osmapadesát,“ sdělil ppmagazínu.com Vrba s tím, že iRozhlas.cz pouze opsal staré a mylné informace konkurence – tedy Aktuálně.cz.

To v minulosti uvedlo, že podruhé se měl Vrba ocitnout před soudem v roce 2006 a tentokrát odešel s dvouletým trestem a podmínkou na dva roky. Podle spisu měl prý v roce 1999 zbít spolu se svými kumpány hosta v jednom ze severočeských motorestů. Žádný pravomocný rozsudek podle Vrby ale doposud nepadl. „Nejvyšší soud to poslal zpátky okresním soudu v Ústí. Uzavřené to, co vím, dosud není,“ doplnil Vrba.

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN