Chovancovo vnitro neplatilo pojištění za agenty provokatéry. Nyní snad situaci vyřešilo

Praha – Rezort vnitra řešil problém z doby, kdy mu šéfoval sociálnědemokratický ministr Milan Chovanec. Za tajné agenty v policii, kteří v rámci utajení nebyli vedeni jako policisté, ale jako osoby samostatně výdělečně činné, zapomněl hradit sociální pojištění.

Možná vás napadne jako první, že OSVČ mají povinnost platit si zdravotní a sociální pojištění sami. Ne však policejní agenti. „Jsou ve služebním poměru, OSVČ je pouze fikce v rámci utajení,“ vysvětlil ppmagazínu.com zdroj z policejního prezidia. Dodal, že policista nesmí ze zákona podnikat.

Nasazení agentů je v rámci policejní práce jedním z nejvíce delikátních procesů a podléhá nejvyššímu stupni schvalování i kontroly. Na práci agenta dohlíží dozorový státní zástupce, ale navíc i státní zástupce příslušného vrchního státního zastupitelství a v podstatě i soudce vrchního soudu, který jeho použití schvaluje, případně prodlužuje jeho použití.

Tajní policejní agenti vykonávají různé činnosti. Například mohou být nasazeni do firem za účelem sběru informací, anebo vystupují pod falešnou identitou v rámci zločineckých struktur, do kterých se infiltrují. Jejich práce je stresující, a leckdy jim může jít o život.

Procitnutí na úřadu práce

„Pracovala jsem v utajení v zahraničí. Ačkoli se to neříká lehce, byla jsem napadena. A to v době, kdy jsem dělala s převaděči. A pak zjistíte, že za vás vnitro neplatí pojištění,“ sdělila ppmagazínu.com jedna z někdejších policistek, jež strávila coby agentka většinu profesní kariéry.

To, že má na sociálním pojištění citelný dluh, zjistila ve chvíli, kdy odešla do civilu. „Při přihlášení na úřadu práce vyskočilo, že dlužím za několik posledních let,“ doplnila.

Ačkoli byla vedena pod Útvarem speciálních činností, spadala přímo pod prezidium. „Tomu zasílá ministerstvo vnitra celkovou částku na naše platy a mělo by posílat platby sociálce a zdravotní pojišťovně,“ vysvětluje bývalá agentka s tím, že nemůže hovořit pod vlastním jménem, jelikož podepsala mlčenlivost.

Poté, co na problém upozornila a pohrozila medializací s tím, že použije pseudonym, se situace změnila. „Vnitro již naštěstí platby provedlo, ale trvalo to docela dlouho.“

Rezort je nyní pod vedením Chovancova stranického kolegy a šéfa ČSSD Jana Hamáčka.

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

2 komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN