Česká rapsódie

Téma ovlivňování justice prezidentem mne nudí a také lehce irituje, nechce se mi jím tady vůbec zabývat. Nicméně napadlo mne, že bychom mohli změnit perspektivu. Takže, zavřeme oči a představíme si…

Prezidentské volby vyhrál Jiří Drahoš. Ten o justici, soudech a soudních funkcionářích neví nic. Na rozdíl od Miloše Zemana, který léta zasedal v parlamentu, schvaloval zákony, následně řídil vládu a zná se s řadou významných právníků, pro vědce Jiřího Drahoše je justice polem zcela neznámým.

Při výkonu svých pravomocí ve vztahu k justici, například při jmenování předsedy Nejvyššího správního soudu, tedy potřebuje, aby mu někdo radil.  
Pokud se této úlohy neujme ochotný Jakub Janda z Evropských hodnot, koho by si tak prezident Drahoš mohl pozvat, aby mu poradil? Co třeba respektovaného končícího předsedu NSS Josefa Baxu? To je jistě vhodný člověk pro takovou konzultaci. A prezident Drahoš se zřejmě podle jeho dobře míněných rad zařídí, opět na rozdíl od nerudného Miloše Zemana, který má na vše své tvrdohlavé názory.

Bohemian znamená v překladu nejen bohémský, ale i český. Vratislav Mynář & Miloš Zeman, dva představitelé tuzemské Bohemian Rhapsody. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Rozumí se samo sebou, že prezident Jiří Drahoš jmenoval všechny profesory tak, jak mu byli navrženi, takže v tomto směru žádný konflikt, natož soudní spor, vůbec nevznikl.

Agenda schůzky mezi prezidentem a soudcem Baxou se tedy vyčerpala rychle a oba pánové si mohli v přátelském duchu pohovořit o chalupaření.

Média přinesla o této schůzce krátkou zprávu, která brzy zapadla, a následně bylo zveřejněno, že předsedou Nejvyššího správního soudu byl jmenován… (někdo jiný než Michal Mazanec).

Současný předseda Ústavního soudu může odejít s klidným srdcem na zasloužený odpočinek a na jeho uvolněné soudcovské místo Senát hladce schválí prezidentem navrženého kandidáta Josefa Baxu, který bude brzy jmenován i předsedou tohoto soudu.

To je krásný, splavný, bezproblémový svět.

Otevřete oči. A vzpamatujte se. Tohle vzájemné pnutí mezi mocenskými špičkami, které právě sledujeme, je stokrát lepší než ten sen.

Monika Čírtková

Autorka je advokátka

Facebook JUDr. Moniky Čírtkové

ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

1 komentář
  1. Pod tento komentář se mohu jedině podepsat, konečně někdo zkušený v problematice napsal pravdu. Janse to bude líbit kavárníkům, to si dovolím odhadnout. Nebude vůbec. Ale to je jejich problém.
    PS: Chodí mě, že snad už jsem se k věci vyjadřoval v posledních reakcích. Nevyjadřoval, vždy píši jednou. JM

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ důležitéČLÁNKY

CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT

■ nezávislýMAGAZÍN


■ ppmagazin.com

Zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla 11. listopadu 2018 a sestává z pěti hlavních rubrik:

ppinfo,
rezorty
žurnalistika,
postřehy
a publicistika.

Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

1) Zpravodajská rubrika ppinfo je zaměřena na exkluzivní informace z oblasti politiky, obzvláště pak policie a bezpečnosti. Součástí jsou analýzy.

2) V rubrikách rezortyžurnalistika se nevyhýbáme širokému spektru žánrů a témat: věda, vzdělávání, zdravotnictví, geopolitika, cestování.

3) Rubrika publicistika je názorová a postřehy se orientují na umění.

Přinášíme i fototémata a videa. Platformu chceme zdokonalovat pro mobilní zařízení. Jsme otevřeni zveřejňování autorských příspěvků.

 

TEMATICKÉ PŘÍLOHY PPMAGAZÍNU.COM:Specializuje se na vše, co souvisí s rodičovstvím a dětmi.Čtení nejen o ženách, ale i mužích.

■ Tiráž

REDAKCE:

 

DALŠÍ PROJEKTY:Statická prezentace autora na www.marekpribil.cz

 

Knihy, jež už vyšly i které budou teprve publikovány.

 

KONTAKT & INZERCE & SLUŽBY:

 

VYDÁVÁ:COPYRIGHT 2018 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. 
Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

 

IČO: 06437176

Czech CS English EN